Eliška Poledníková

Co studuješ:
Bakalářské studium jsem absolvovala na Univerzitě Pardubice, kde jsem studovala obor Německý jazyk pro odbornou praxi. Nyní studuji v Brně na Masarykově univerzitě obor překladatelství německého jazyka.
Byla jsi už v Německu na zkušené:
Ano, když jsem byla v druhém ročníku bakalářského studia, vyjela jsem do Německa na semestr v rámci programu Erasmus+. Chodila jsem na Friedrich-Schiller-Universität v Jeně, což je ve spolkové zemi, která se jmenuje Thüringen. Nakonec jsem si pobyt prodloužila a zůstala na dva semestry.
Co tě přivedlo do našeho projektu:
Moje kamarádka, která se mnou studuje v Brně stejný obor, sdílela na naší facebookové skupině, že shánějí nové referenty do tohoto projektu. Jelikož jsem velký fanda němčiny a Německa celkově, hned mě to zaujalo. Aniž bych upřímně věděla, do čeho jdu, rozhodla jsem se jet na dvoudenní školení do Prahy. A byla jsem opravdu nadšená. Přijde mi super informovat studenty už na střední škole o možnostech, jak vyjet do zahraničí, že mohou získat stipendium a tak. Taky bych to ocenila, kdyby mi to tenkrát řekl někdo už dřív a nemusela jsem se pak rozhodovat a vše vyřizovat během měsíce na vysoké škole.
Co ti dal pobyt v Německu:
Je toho opravdu hodně. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale je to tak. Za prvé jsem do té doby byla zvyklá bydlet jen u rodičů, jelikož jsem na bakaláři studovala ve městě, kde bydlím. To osamostatnění, které najednou přišlo bylo ještě znásobeno tím, že to najednou bylo v cizí zemi. Co se týče jazyka, to je asi jasné, myslela jsem si, že docela německy umím, ale když jsem tam najednou byla a měla se zeptat na cestu nebo si založit účet v bance nebo nahlásit pobyt na městský úřad, už to tak slavné nebylo. Takže díky tomuto pobytu jsem si uvědomila, že Němci neřeší, jestli řeknete špatné sloveso nebo člen, ale jsou nadšení, že se vůbec snažíte používat jejich jazyk. No a v neposlední řadě rozhodně přátele z různých zemí. Nejlepšího parťáka jsem tam našla z Brazílie, se kterým jsem těsně před skončením Erasmu letěla na týden do Říma.